Thursday, April 30, 2009
Absolut Akademi
Wednesday, April 29, 2009
Lastekuu lõpetuseks

Kolmandaks mänguasjade saajaks said 5 erinevad lastekodu/organisatsiooni Bogotás, kes tegelevad ka laste adopteerimisega (casas de adopción). Eile me kõigepealt läksimegi taaskord (viimane kord, yuhuu) zona francasse ja sealt siis edasi kõikidesse viide asutusse. Bogotád sain ma taaskord päris palju näha ja külastada kohti, kus ennem käinud polnud. Kaks nendest organisatsioonidest asusid väga kaugel Bogotá põhjaosas, läänepoole jäävas linnaosas nimega Suba. Tegu on piirkonnaga, mis varem oli omaette küla- linnast eemal. Suba on roheline, mägine ja vaikne- tal on oma peaväljak väikese kirikuga ning on kohati äravahetamiseni sarnane teise Bogotá põhjapoolse endise küla- Usaquéniga. Suba on küll jah, vähem särav ja vähem rikas, ent seetõttu kuidagi eriliselt Stockholmi/Viimsi ja kahjuks kohati ka Lasnamäe moodi. Ehitustöö käis suure hooga ning kõrged ühtemoodi kortermajad kerkisid silmapiirini, samas leidus ka sellised omaette ja müstilisi vanu hooldamata aia rohelusse uppuvaid eramaju mäenõlval ning ka laiu rohumaid, kus hobused ja lehmad ringi lippasid.








Meiega oli kaasas ka üks soome tädi- Kaija, kes on juba 41 aastat siin Kolumbias elanud. Peab tõdema, et armastus on tõesti jõud, mis võib igasugustel aegadel igasuguseid inimesi tuhandete kilomeetrite kaugusele reisima panna. Võibolla pole siinkohal ka Garcia Márqueze armastuse ”teiste deemonitega” pattapanemine kohatu- müstiline jõud täiesti. Nii jõudis ka Turust pärit Kaija Kolumbiasse, kuna kohtus juba väga ammu Saksamaal elades ühe kolumblasega. Preagu tegeleb Kaija just erinevate adopteerimisteemadega ning on otsustanud, et enam Soome tagasi ei sõida kuna vanadus ei lase. Kui keegi küsiks, mis inimesi Lõuna-Ameerikasse ajab, siis ma vastaksingi just, et ”armastus ja teised deemonid”.
Eile oli kokkuvõtteks väga tore päev. Täna toimub Absolut vodka koolitus, millest viimasel hetkel paistab kujunevat hoopis mingi viinaläbu sõpradele- nimelt meil oli liiga vähe asjalikke külalisi kutsutud ning seetõttu ajas Karen täna kogu ”lahedate inimeste gängi” kokku (la gente chévere). Mul pole küll erilist entusiasmi tänaseks ürituseks, ent samas tundub, et tuleb tore. Nädalavahetusel olen ilmselt teel San Gili koos Arvo, Linni, Emeli ja Vanessaga.
Tuesday, April 28, 2009
Pidu sinus eneses
Kus aga häda kõige suurem, seal ka abi kõige lähem- tänaval jalutades ja kõige peale pahane olles kohtasin ma oma hingesugulast. Tegu oli ühe katkiste hammastega tüübiga, kes töötas koristaja-kojamehena ning oli just saanud pisikese kutsika õnnelikuks omanikuks. Ta oli selle pool tundi varem ühelt suvaliselt mööduvalt mehelt ostnud. Ma sain vägagi hästi aru, mis tunded teda valdasid, sest mul oli ju Miguelitoga samamoodi. Aitasin tal mõnda aega kutsikat hoida ning ajasin niisama juttu. Hiljem jalutasin veel Calis ringi, käisin ära kesklinnas ja seejärel linna teise otsa jäävas võrdlemisi kallis kaubakeskuses. Õhtul hostelisse naastes selgus, et minu kõrvalvoodisse on kolinud üks inglise vabatahtlik Bucaramangast, Emma, kellest olin küll kuulnud, ent me polnud kunagi varem kohtunud. Saime aga üsna pea tuttavaks ning kuna ka tema oli pidanud Cali bussiterminalis üsna mõnda aega ootama, said meist kiiresti sõbrad, kes jagasid ühist pahameelt. Läksime sööma ning kui tagasi hostelisse tulime, olid ka ülejäänud tüübid kohale jõudnud.
Buenaventura on üks ilmselt kõige halvema kuulsusega linnadest Kolumbias- kuritegelik, vaene, räpane, ent samas Vaikse ookeani sadama tõttu ka strateegiline paik. Veel mitte väga ammu oli see kant geriljade mõjuvõimu all ning seetõttu turistidele keelatud ala. Linna elanikkond on valdavas enamuses mustanahaline. Palju me Buenaventurat ei näinud kuna bussiterminalist seadsime sammud kohe turistisadama poole. Õhk oli troopiliselt niiske ja palav ning üldine valitsev meeleolu oli väga erinev kõigest sellest Kolumbiast, millega ma juba tuttav olin. Seal sadamas kohtusime veel ühe Calist pärit, ent Bogotás elava kolumblanna Vanessaga ning tema sakslasest sõbranna Nataliga. Arvo oli nendega varem Couchsurfingu portaali kaudu ühendust võtnud ning otsustasime oma seltskonnad liita.


Mina, Arvo ja Sophie- igati rõõmsad (meile ei kukkunud pakid selga kogu aeg nagu osadele teistele meie seltskonnast)
Päevad Ladrilleroses möödusid mõningase napakuse pitseri ja hullumeelsuse tähe all- palju pidu ja palju rannikule tüüpilist ajuvabadust. Esimesel hommikul ärkasin enne teisi, panin ujumisriided selga ning läksin üksi randa. Mind valdas sama pühalik ja armastust tulvil vaimustus kui kunagi ammu esimest korda Peruus Iquitoses olles- kõige suurepärasemad kohad ei peagi olema täiuslikud, vaid piisab lihtsalt mingist kummalisest ja ligitõmbavast erilisusest. Sooja vihma sadas ning meri oli võimas ja vihane- must liiv, lai mõõnaaegne rand ja tumedad kaljud, vihmamets ning võrdlemisi tihe liiklus piki randa- mustanahalised inimesed jala, tassides ämbreid ja pakke, naised kausid pealael, ning mõned inimesed kogunisti jalg- või mootorratastel. Jalutasin piki randa ning ujusin, tundes õnnetunnet hommikuse supluse võimaluse tõttu.
Kuna oli semana santa ning Ladrillerosesse oli ohtralt kokku voolanud rahvast Calist, Zona Cafeterast ning ka Medellinist, oli pidu pea katkematu. Inimesed tatsasid mööda tänavaid ringi, hiidsuured aguardientepudelid käes, tantsisid, lällasid ning nautisid elu üsnagi ülevoolavalt. Ühel õhtul tegime koos mingite teiste tegelastega rannale lõkke ning atmosfäär muutus üsnagi müstiliseks- täiskuu, ookean ja lõke. Sellest müstikast inspireeritult otsustasime Vanessaga pesuväel suplema minna ning hiljem tegi seda ka Natali. Rüüpasin nii rummi, aguardientet kui ka kohalikku puskarit vichet vaheldumisi ning jooksin soojas öös paljajalu ringi ning mu riided said märjaks lainete tõttu. Osaliselt noorus, osaliselt lollus ja osaliselt vabadus :-)
Arvo, Emeli, Sophie, Emma ja Johannes otsustasid reede hommikul Calisse sõita, ent mina jäin veel üheks päevaks mere äärde koos Vanessa ja Nataliga. Viimase päeva veetsime taaskord La Barras, kus oli kõige meeldivam rand (Ladrillerose oma oli veits räpane, kuna lained keerutasid tohutult liiva üles). Päike paistis, ujusime veel korra, sõime veel korra nämmat kalalõunat, ostsime veel korra kookost ja jalutasime veel korra mööda külasid ühendavat džungliteed. Kuna vesi oli veidi vaiksem tol päeval, õnnestus mul isegi mediteerida mingil omal viisil kaelani vees olles. Jah, merd igatsen ma siin Bogotás olles üle kõige.
Ilmselt pühade ja rahvamasside tõttu oli Vaikse ookeani randades ka sõjaväe kõrgendatud kohalolek. Mundris mehi kohtas pea igal sammul ning lisaks sellele tiirutasid ka sõjaväe helikopterid nii Ladrillerose kui ka La Barra kohal eriti madalalt ringi. Samas võis ju tegu olla ka mingite õppustega, kes seda teab.
See reis Vaikse ookeani äärde, hoolimata sellest, et oli kohati draamadega täidetud, kohati napakas ning äärmiselt tervistkahjustav, kujunes siiski üheks eriliselt toredaks elamuseks. Õnneks jäi kogu meie reisiseltskond rahule ning see ongi ju peamine. Tagasi Bogotás, heitsin meelt aprillikuise eriti halva ilma üle (siin on ütlus: en abril lluvias mil- ehk siis et aprillis on vihmasadusid tuhat) ja jäin ka äkiliselt halvemuse poole muutunud kliimamuutusest haigeks. Nüüd olen siiski taas terve ja lisaks sellele pean tõdema, et viimased päevad on lausa eesti varasuvele sarnanema hakanud! Jah, need kardetud ja halvad aprilliilmad on hoopiski täis sinist taevast ja päikesepaistet :-)
Friday, April 24, 2009
Noche Cámara Nórdica
Kareni väitel oli eile kõige lõbusam asamblea, mis kaubanduskojal kunagi on olnud- ja ilmselt ei olnud Absoluti kokteilidel selles sugugi väike roll. Vanad kaubanduskoja tegelased ning ka rootsi saadik jäid ikka üsna täis lõpuks ning nalja sai mõningate purjus tüüpide arvelt rohkem kui ette kujutada oleks võinud. Meelelahutus sisaldas muuhulgas ka kokteili vaibale loksutavat Angelat ja Egilisse armunud olevat keskealist Angela sõbrannat ning hulgaliselt igasuguseid väga lolle anekdoote. Kuulusin ka nende vapra viie viimase hulka, kes veel traditsioonilisele asambleajärgsele õllele läksid.
Minu töökaaslased on täna pohmas aga mina mitte. Haaaa!
Kogu õhtu rõõmuallikas
Wednesday, April 22, 2009
Mnämm

Arepas con queso
Kui arepadega võib pigem hommikuti kokku juhtuda, siis pärastlõunal on obleade kord (õnneks enamasti siiski mitte samal päeval). Oblead on veidrad asjad ning nendega kaasneb terve oma teadus- nimelt kõik oblead ei ole head. Meie kontori kõrval on aga just üks obleadele spetsialiseerunud pagariäri- niiet kvaliteet on tagatud. Tegu on siis selliste ümmarguste väga õhukeste ja heal juhul ka krõbedate vahvlitega, mille vahele võib igasugu asju määrida. Mina söön neid enamasti ainult arequipega. Arequipe on selline iiriselaadne pehme ja mitteveniv piima...hmm maiustus, mis siinmaal väga levinud. Muidu pole niiväga eriline asi just, ent kohvimaitseline arequipe on leid!

Oblea con arequipe
Niisiis, edasi veidi tõsisema toidu juurde. Ei saa üle ega ümber Kareni kokakunstist: tema valmistatud kookosega riis on kahtlemata olnud minu Kolumbia aja kulinaarseid tipphetki. Söök on ise Kariibi mere regioonist pärit ning minu jaoks tegelikult tuttav juba Kesk-Ameerikast. Pildil on ka pataconid, ehk sellest kõvast ja rohelisest banaanist nimega plátano lõigatud ja friteeritud viilud. Ma neid muidu pärast kunagist Hondurase pataconidieeti peres elades ülearu ei fänna, ent Kareni tehtud maitsesid hästi küll :-) Aga noh, Karen on mind isegi Nikaraagua gallo pintot (riis ja oad) armastama pannud- kuigi Kolumbia söökide nimekirja ma seda siiski lisama ei hakka.
Jätkuvad soojad joogid. Minu uus lemmik on kahtlemata canelazo, mis on selline kuum jook kaneeli, vahest ka mahla ning alkoholiga (aguardiente põhiliselt). Canelazot on mõnus juua vihmasel õhtul mõnes eriti hubases Candelaria kohvikus.